Diagnostika černého kašle pro děti a dospělé

Snadná, rychlá, přesná a bezbolestná diagnostika z výtěru z krku

Co je černý kašel?

Černý kašel, známý také jako pertuse nebo dávivý kašel, je vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění postihující plíce a dýchací cesty. Způsobuje ho baktérie Bordetella pertussis, která se přenáší vzduchem prostřednictvím infikovaných kapének. Černý kašel se mezi lidmi šíří velmi snadno a neléčený přechází do stádia, kdy člověk kašle i několik měsíců, tedy i v době, kdy již není infekční.


Jak se projevuje černý kašel?

Příznaky černého kašle se mohou velmi lišit v závislosti na věku a imunitním stavu jedince. Typicky se objevují 7 až 10 dní po expozici bakteriím Bordetella pertussis a zpočátku připomínají běžné nachlazení. Mezi příznaky patří, zvýšená teplota, rýma, bolesti v krku, kašel, kýchání nebo chrapot. Postupně se kašel stává záchvatovitým s intenzivními epizodami, po kterých následuje charakteristický sípavý vdech. U dětí mohou tyto záchvaty kašle vést i ke krátkým zástavám dechu. Černý kašel může vyústit v zápal plic.

Jak lze diagnostikovat černý kašel?

Diagnostika černého kašle spočívá v detekci bakterie Bordetella pertussis v tělních vzorcích. Nejspolehlivější metodou je PCR test, který dokáže identifikovat genetický materiál bakterie ve vzorcích získaných stěrem z krku. Tato metoda je vysoce přesná a umožňuje rychlou diagnostiku, což je klíčové pro efektivní léčbu a prevenci šíření onemocnění. PCR test na černý kašel je doporučován do tří týdnů od začátku onemocnění. Pro pozdější stádia onemocnění se doporučuje imunologický test na detekci protilátek z krve.

Naše laboratoř nabízí test na černý kašel ze stěru z krku metodou PCR (DNA test pro detekci Bordetella pertussis).

Jak se léčí černý kašel?

Léčba černého kašle
zahrnuje podávání antibiotik, která mohou pomoci snížit závažnost příznaků a omezit šíření infekce. Je důležité zahájit léčbu co nejdříve, ideálně v rané fázi onemocnění před výskytem intenzivních záchvatů kašle. Kromě antibiotické léčby je doporučen odpočinek a dostatečný příjem tekutin.

Osoby nakažené černým kašlem, pokud se neléčí vhodnými antibiotiky, jsou nakažlivé pro své okolí až 4 týdny od začátku příznaků. Běžně používaná antibiotika jsou na černý kašel neúčinná, proto je třeba vědět, zda se jedná o černý kašel a nasadit antibiotika, která jsou účinná hned od začátku, což zamezí nutnosti měnit více různých antibiotik v průběhu léčby, což vede ke vzniku rezistence na antibiotika.