Hromadné testování na COVID-19

Laboratoře Elisabeth Pharmacon přicházejí s nabídkou snadného a rychlého odběru velkého množství osob na test na koronavirus SARS-CoV-2. Jedná se o skupinový test určený pro osoby, které spolu pracují v jedné skupině do 20 osob. Výsledek určí, zda je ve skupině někdo pozitivní, neurčí ale konkrétního jedince. Test je vhodný pro firmy i školy, kde se nachází ve skupině 3 a více osob až do 20 osob, pro větší skupiny (desítky a stovky osob) lze testovat skupiny po dvaceti osobách najednou.


Stručný postup testu


1. Vedení firmy si rozmyslí kolik zaměstanců potřebuje testovat.


2. Firma si objedná v boxech níže počet odběrových nádob s médiem (jedna nádoba je na 1 – 20 osob), a dále si objedná počet odběrových tamponů (jeden tampon na jednu osobu). Příklad: máte ve firmě pět kanceláří a v každé sedí 8 lidí, pak doporučujeme objednat 5 odběrových nádob a ke každé 8 odberových tamponů. Druhý příklad: máte v hale 200 zaměstnanců, kteří pracují v jedné směně, pak doporučujeme objednat 10 odběrových nádob a 200 odběrových tamponů. Ideální je testovat osoby, které se nacházejí společně v jedné místnosti nebo směně.


3. Po objednání vám příjde e-mailem informace, jakmile budou objednané nádoby a odběrové tampony připraveny k vyzvednutí na adrese Elisabeth Pharmacon, Rokycanova 5, Brno (obvykle od 7.00 do 18.00)


4. Vyzvednete si odběrové nádoby a tampony. Při vyzvednutí vám zaměstanec společnosti vysvětlí postup odběru.


5. Firma si vybere termín, kdy chce provést odběry a analýzy a níže v boxu vpravo provede objednání termínu pro analýzu konkrétního počtu nádob. Laboratoře Elisabeth Pharmacon si tak budou rezervovat kapacitu na analýzu dodaných vzorků.


6. Firma si připraví seznamy osob, které budou analyzovány společně – vzorky budou umístěny do společné odběrové nádoby. Každý seznam bude označen kódem na odběrové nádobě. Dle návodu k použití ve firmě provedete odběr slin z úst skupin osob. Odběr si provádí každý sám pod dohledem vedoucího. Při odběru není kontaminováno prostředí, ani ruce osob. Odběr skupiny 20 osob trvá maximálně 3 minuty a nikoho nezdrží. Souběžně lze bezpečně odebrat během tří minut stovky vzorků. Odebrané vzorky jsou umístěny bezkontaktně do odběrových nádob.


7. Firma odveze odebrané vzorky do laboratoře Elisabeth Pharmacon, Rokycanova 5, Brno do 12.00 daného dne – pokud mají být výsledky hotovy do večera. Při dodání odběrových nádob po 12.00 budou výsledky připraveny až následující den v poledne.


8. Laboratoř vydá výsledky do večera téhož dne. Výsledkem je soupis čísel nádob, které firma do laboratoře dodala a u každé nádoby je informace, zda odběrová nádoba obsahuje koronavirus. Firma tak dostane informaci, která skupina osob má mezi sebou někoho pozitivního na koronavirus. Seznam osob má k dispozici firma ke každé odběrové nádobě.


9. V případě pozitivní skupiny osob – konkrétní odběrové nádoby - se lze objednat do kteréhokoliv odběrového centra na další testování a zjištění konkrétních pozitivních jedinců.


Výhody testu

  • Cena 130 Kč vč. DPH za analýzu jedné osoby v případě, že se testuje najednou 20 osob – cena za analýzu 20 osob je 2.600 Kč vč DPH.
  • Princip metody je PCR test. Citlivost testu je stejná, jako když se testuje PCR testem každý zvlášť.
  • Snadný odběr slin z jazyku, vzorek se neodebírá z nosu.
  • Vzorek si odebírá každý sám, není třeba zdravotnický personál.
  • Odebírá se najednou 1 – 20 osob, 20 osob je odebráno do tří minut.
  • Test stačí provádět jednou za 7 - 10 dnů.