Testy na lymskou boreliózu

Komplexní diagnostika lymské boreliózy  (brožura o lymské borelióze ZDE)

Odborníci našeho Diagnostického laboratorního centra pro vás připravili zcela unikátní komplexní a specializované vyšetření na lymskou boreliózu, které zahrnuje různé typy laboratorních testů, které se vzájemně doplňují a vyšetření na boreliózu výrazně zpřesňují.
Test na lymskou boreliózu doporučujeme zejména těm klientům, jejichž klíště bylo pozitivní na borélie. Vyšetření je vhodné také pokud máte dlouhodobě příznaky typické pro boreliózu jako je únava nebo bolesti kloubů a svalů (další příznaky uvedeny níže) nebo pokud se již léčíte na lymskou boreliózou a chcete si zkontrolovat úspěšnost léčby.

Výsledná laboratorní zpráva obsahuje všechny informace srozumitelné pro vás i vašeho lékaře. Na základě výsledků v laboratorní zprávě se váš lékař může rozhodnout pro zahájení účinné léčby boreliózy.

Vhodné vyšetření pro vás si snadno vyberete sami podle příznaků:
1) Nemám / neměl jsem žádné příznaky
Měl jsem v uplynulých měsících přisáté klíště, ale neměl jsem žádné příznaky a žádné příznaky doposud nemám. Doba od kousnutí klíštětem je delší než 8 týdnů. Chci si ověřit, že jsem se nenakazil boréliemi.

2) Příznaky mám nebo jsem měl / komplexní vyšetření
a) Měl jsem v uplynulých měsících přisáté klíště nebo jsem měl po kousnutí neznámým hmyzem (např. ovádem atd.) červenou skvrnu na kůži (erythrema migrans) nebo otok. Momentálně nemám žádné příznaky a doba od kousnutí klíštětem nebo hmyzem je delší než 8 týdnů.
b) Nezávisle na kousnutí klíštětem nebo hmyzem mám momentálně některé z těchto příznaků a neznám jejich původ: chronická únava, bolesti a/nebo otoky kloubů, bolesti svalů, bolesti hlavy, ztuhlá šíje, paralýza v obličeji – obrna obličejového nervu, neuropatie jako bolesti nebo mravenčení v končetinách, poruchy paměti nebo poruchy koncentrace, poruchy spánku, poruchy nálady, deprese, podrážděnost, kardiologické příznaky (bolest na hrudi, bušení srdce, závratě, mdloby, dušnost, atrioventrikulární blok). Pokud máte uvedené kardiologické příznaky a nenavštívili jste lékaře, tak jej okamžitě navštivte a nečekejte na výsledky tohoto vyšetření.

3) Léčím se s lymskou boreliózou
Chci průběžně sledovat úspěšnost léčby.

Pokud máte nějaké z výše uvedených příznaků, navštivte neprodleně vašeho praktického lékaře. Jako detailní podklad pro vyšetření vaším lékařem může posloužit laboratorní zpráva, kterou získáte z naší laboratoře.

Test predispozic k artritidě po borelióze
Náš nový unikátní genetický test dokáže odhalit dispozice člověka k vývoji autoimunitních chronických kloubních zánětů a artritidy po prodělání lymské boreliózy. Tento test se provádí pouze jednou za život ze stěru z dutiny ústní a je platný po celý život. Díky tomuto testu se lze rozhodnout, zda v případě na borélie pozitivního klíštěte, které na člověku sálo, je vhodné se přeléčit antibiotiky, než nechat tělo prodělat boreliózu s následky vzniku autoimunitního onemocnění a artritidy. Objednat genetický test zde.

Naše Laboratorní diagnostické centrum dlouhodobě monitoruje a provádí výzkum výskytu borélií v České republice. Při našem výzkumu jsme zjistili, že nejčastější je v ČR B. afzelii (70.0%), dále pak B. garinii (10.0%), B. valaisiana (8.6%), Borrelia spielmanii (7.1%) a nejméně je častá B. burgdorferi sensu stricto (4.3%). Námi používané PCR testy jsou validovány na diagnostiku všech těchto druhů borélií.