Testy na lymskou boreliózu

Mám nebo jsem měl příznaky lymské boreliózy (kompletní vyšetření)

Měl jsem v uplynulých měsících červenou skvrnu na kůži nebo otok.
Mám momentálně některé z příznaků, u nichž neznám jejich původ.

Mám nebo jsem měl příznaky lymské boreliózy (kompletní vyšetření)
Dostupnost/doba analýzy 4-5 dnů
Hodnocení nehodnoceno
Výrobce/poskytovatel Elisabeth Pharmacon, spol. s r.o.
Katalogové číslo TBP02
rodina
  • rodina
6 980 Kč
Objednat

Pro koho je test určen?

Test je určen pro klienty, kteří: 

- Měli v uplynulých měsících přisáté klíště nebo měli po kousnutí neznámým hmyzem (např. ovádem atd.) červenou skvrnu na kůži (erythrema migrans) nebo otok. Momentálně nemají žádné příznaky a doba od kousnutí klíštětem nebo hmyzem je delší než 8 týdnů.
- Nezávisle na kousnutí klíštětem nebo hmyzem mají momentálně některé z těchto příznaků a neznají jejich původ: chronická únava, bolesti a/nebo otoky kloubů, bolesti svalů, bolesti hlavy, ztuhlá šíje, paralýza v obličeji – obrna obličejového nervu, neuropatie jako bolesti nebo mravenčení v končetinách, poruchy paměti nebo poruchy koncentrace, poruchy spánku, poruchy nálady, deprese, podrážděnost, kardiologické příznaky (bolest na hrudi, bušení srdce, závratě, mdloby, dušnost, atrioventrikulární blok).

Pokud máte uvedené kardiologické příznaky a nenavštívili jste lékaře, tak jej okamžitě navštivte a nečekejte na výsledky tohoto vyšetření.

Co vyšetření obsahuje?

Test "Mám nebo jsem měl příznaky lymské boreliózy (kompletní vyšetření)" zahrnuje 5 různých typů testů:

- vyšetření na protilátky IgG a IgM proti boréliím metodou ELFA
- vyšetření na protilátky IgG a IgM proti boréliím metodou Western Blot
- vyšetření přítomnosti borélií metodou PCR v moči

Tento panel vyšetření dokáže s nejvyšší možnou citlivostí a přesností zachytit přítomnost protilátek nebo samotných borélií v těle a poskytnout informace nezbytné pro případné zahájení antibiotické léčby. Výsledek analýzy je informace o pozitivitě/negativitě zvlášť pro protilátky IgM a zvlášť pro protilátky IgG jednak metodou ELFA a jednak metodou Western Blot a dále informace o pozitivitě/negativitě pro přítomnost borélií v moči.

Všechny tři uvedené přístupy ve skutečnosti obsahují provedení pěti přesných nezávislých testů. Výsledek a interpretace včetně doporučení jsou pak shrnuty do závěrečného doporučení, které každá zpráva obsahuje.

Více informací o jednotlivých metodách naleznete níže:

Vyšetření na protilátky IgG a IgM proti boréliím metodou ELFA

Používání metody ELFA pro detekci protilátek proti boréliím v naší laboratoři znamená upřednostnění technologie, která je na špičce diagnostických metod. Oproti běžně používané metodě ELISA nabízí ELFA vyšší citlivost díky použití fluorescenční detekce. To znamená, že dokáže odhalit i velmi nízké hladiny protilátek proti boréliím, což je zásadní pro včasnou diagnostiku a účinnou léčbu lymské boreliózy.

Používáme robotický automat od přední francouzské nadnárodní společnosti specializující se na diagnostickou technologii. Tento automatizovaný přístup zajišťuje nejen vysokou přesnost a opakovatelnost testů, ale také umožňuje efektivnější zpracování většího množství vzorků, což zkracuje dobu čekání na výsledky.

Ačkoliv je metoda ELFA dražší oproti tradičním metodám jako ELISA, investice do této technologie odráží náš závazek poskytovat klientům nejvyšší možný standard péče. Cílem je zabezpečit, aby diagnostika a následná léčba byly co nejefektivnější a přesné, což na první pohled může představovat vyšší náklady, ale v dlouhodobém horizontu přináší neměřitelné výhody pro zdraví našich klientů.

Vyšetření na protilátky IgG a IgM proti boréliím metodou Western Blot

Western Blot (WB) test je uznáván za jednu z nejspolehlivějších metod pro detekci protilátek proti infekčním agens (původce, činitel), včetně borélií způsobujících lymeskou boreliózu. Použití tohoto testu od renomované německé nadnárodní společnosti přidává další rozměr kvality a spolehlivosti. Díky německé preciznosti a špičkovému technologickému know-how je tento Western Blot test zárukou vysoké citlivosti a specifity, což je zásadní pro správnou diagnostiku a následnou léčbu lymeské boreliózy.

Naše laboratoř se specializuje na použití této pokročilé diagnostické techniky, která je přímo zaměřená na evropské druhy borélií. Tím zajišťujeme, že naši pacienti obdrží nejenom přesné, ale také nejrelevantnější výsledky pro druhy borélií, s nimiž se nejčastěji setkávají v našem regionu.

Vyšetření přítomnosti borélií metodou PCR v moči

Metoda PCR pro vyšetření přítomnosti borélie v těle je velmi přesnou diagnostickou metodou, která ale musí být použita ve vhodnou dobu na vhodný typ vzorku, jinak postrádá význam. V návaznosti na náš výzkum a naše zkušenosti s vývojem a výrobou diagnostických metod pro DNA diagnostiku borélií přinášíme klientům ojedinělou možnost otestovat se na borélie přímo z moče. Borélie mají tendenci se v rámci chronických infekcí kumulovat v ledvinách a jsou pak vylučovány do moče i v době, kdy nejsou přítomny v krvi. DNA diagnostiku lymské boreliózy má tak význam provádět z moče. Pozitivní PCR výsledek značí přítomnost borélie v těle a nutnost okamžité antibiotické terapie. Naopak negativní výsledek PCR neznamená nepřítomnost borélie v těle, protože zdaleka ne u všech pacientů se borélie vylučují do moče. Nejedná se tedy o vylučovací metodiku, ale o metodiku potvrzení přítomnosti v těle, a proto tuto metodiku nenabízíme samostatně, protože by mohla poskytovat nevhodně interpretované výsledky.

Jak se mohu nechat otestovat?

Pro analýzu je potřeba vzorek krve a moče, ve kterých stanovujeme přítomnost borélií nebo protilátek.

Jak se objednat k vyšetření?

Objednejte se: K odběru je potřeba se dopředu objednat telefonicky na čísle +420 777 729 701 na konkrétní termín a také doporučujeme předem vytvořit objednávku analýzy na našich stránkách e-gene.cz

Zaplaťte: Online platební kartou (při objednání on-line nebo přímo v sídle naší společnosti) nebo hotově v den návštěvy našeho Diagnostického labotorního centra.

Dostavte se na odběry: Vzorek krve odebíráme přímo v našem Diagnostickém laboratorním centru Elisabeth Pharmacon na adrese: Rokycanova 4437/5, Brno-Židenice 615 00. Při návštěvě vám zdravotnický personál odebere vzorek krve a dále budete vyzváni k poskytnutí vzorku moče (50 mililitrů). Prosím počítejte s tím, že budete po příchodu do našeho centra poskytovat krev a moč.

Výsledky e-mailem: Výsledky vám přijdou na vaši e-mailovou adresu do 5 pracovních dnů od odběru.

Stáhněte si brožuru o lymské borélioze v elektronické podobě ZDE.