Testy močových infekcí

Test na syfilis

Syfilis je sexuálně přenosná nemoc způsobená bakterií Treponema pallidum. Tato infekce může mít vážné zdravotní důsledky, pokud není léčena.

Test na syfilis
Dostupnost/doba analýzy 4-5 dnů
Hodnocení nehodnoceno
Výrobce/poskytovatel Elisabeth Pharmacon, spol. s r.o.
800 Kč
Objednat

Syfilis je sexuálně přenosná nemoc způsobená bakterií Treponema pallidum. Tato infekce může mít vážné zdravotní důsledky, pokud není léčena.

Pamatujte, že pokud jste sexuálně aktivní tak nejlepší způsob, jak se chránit před syfilidou a jinými sexuálně přenosnými nemocemi, je používat kondomy při každém sexuálním styku a pravidelně se nechat testovat na pohlavně přenosné choroby. Pokud máte nějaké příznaky, které by mohly naznačovat syfilidu, neváhejte se na nás obrátit a nechat se otestovat.

Možnosti nákazy

Syfilis se přenáší při sexuálním styku, a to jak při vaginálním, tak při análním nebo orálním sexu. Bakterie Treponema pallidum mohou být přítomny v semeni, vaginálních sekretech, v krvi i slinách a mohou tak být přeneseny z jedné osoby na druhou. Použití kondomů může snížit riziko nákazy, ale ne vždy poskytuje úplnou ochranu, protože syfilis může infikovat oblasti, které kondom nepokrývá.

Inkubační doba

Inkubační doba syfilis, tedy doba od nákazy do prvních příznaků, se obvykle pohybuje mezi 10 až 90 dny.

Příznaky

Syfilis prochází několika stádii, které mají různé příznaky. V prvním stádiu syfilidy se objevuje jeden nebo více boláků (vředů) na místě, kde se bakterie dostaly do těla. Tyto boláky jsou obvykle bezbolestné a mohou být přehlédnuty. Ve druhém stádiu mohou být příznaky jako vyrážka, horečka, únava, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, zvětšené lymfatické uzliny a další. Pokud syfilis není léčena, může postoupit do latentního stádia, kdy nejsou žádné viditelné příznaky, ale infekce je stále přítomna v těle. Pokud syfilis postoupí do třetího stádia, může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně poškození mozku, nervů, očí, srdce, cév, jater, kostí a kloubů.

Možnosti testování

Syfilis lze diagnostikovat pomocí krevních testů, které detekují protilátky proti bakterii Treponema pallidum. V naší laboratoři provádíme analýzu syfilidy z krve dvěma nezávislými metodami, aby byl výsledek velmi přesný. Při reaktivitě testů je vzorek dle příslušných zdravotnických norem zasílán ke konfirmaci do NRL SZÚ, kdy konfirmační test hradí klient dodatečně.

Léčba

Syfilis se léčí antibiotiky. Pokud je syfilis zjištěna a léčena včas, může být úplně vyléčena. Po léčbě je důležité se nechat znovu otestovat, aby se zajistilo, že infekce byla úplně vyléčena.

Použitá literatura

Simms I, Fenton KA, Ashton M, Turner KM, Crawley-Boevey EE, Gorton R, Thomas DR, Lynch A, Winter A, Fisher MJ, Lighton L, Maguire HC, Solomou M. The re-emergence of syphilis in the United Kingdom: the new epidemic phases. Sex Transm Dis. 2005;32(4):220-6.

Velicko I, Arneborn M, Blaxhult A. Syphilis epidemiology in Sweden: re-emergence since 2000 primarily due to spread among men who have sex with men. Euro Surveill. 2008;13(50):19063.

Zhou P, Qian Y, Lu H, Guan Z. Nonvenereal transmission of syphilis in infancy by mouth-to-mouth transfer of prechewed food. Sex Transm Dis. 2009;36(4):216-7.