Testy klíšťat

19 % klíšťat, která klienti vloni zaslali na test do našeho Diagnostického laboratorního centra, bylo pozitivních a mohlo nakazit člověka boreliemi.

Od roku 1998 se zabýváme výzkumem lymské boreliózy přenášené klíšťaty, a proto vám můžeme doporučit, jak se chránit před klíšťaty během výletů do přírody:

  • V přírodě upřednostněte používání dlouhých kalhot a před výletem použijte repelent.
  • Ihned po návratu z výletu či procházky v přírodě zkontrolujte celé tělo. Zaměřte se například na místa, jako je podpaží, třísla,  zadní strana kolen a kolem Achillovy šlachy. Ideálně se řádně osprchujte.
  • Každé klíště, které na Vás bylo přisáté, nechte otestovat, abyste se ujistili, že není nakažené boreliemi či jinými patogeny.

Nově jsme pro vás připravili možnost otestovat klíšťata, která byla přisáta na těle, na nově objevený druh borélie v České republice - B. miyamotoi. Jedná se o druh borélie, která se na území České republiky vyskytuje a přitom běžné testy tento druh borélie nezachytí.


Jak klíště doručit na adresu Rokycanova 4437/5, Brno-Židenice 61500:

  • Poštou – doporučeně (klíště nutné označit číslem vzorku přiděleným v objednávce)
  • Osobně - před doručením na adresu Rokycanova 4437/5, Brno-Židenice v době 8:00 - 15:00 nutné vytvořit objednávku

Doporučujeme:

  • Klíště uchovejte ve zkumavce, plastové lékovce nebo uzavíratelném sáčku spolu s navlhčeným kouskem ubrousku.
  • Klíště doručte do naší laboratoře co nejdříve. Naše laboratoř je v provozu jen v pracovní dny, a proto počítejte se zdržením, pokud k nám klíště přichází v pozdních odpoledních hodinách na konci týdne. U klíšťat doručených po 15:00 hodině nelze zahájit proces testování klíštěte tentýž den, proto doba pro vydání výsledků analýzy klíšťat, kterou deklarujeme níže, se o jeden den prodlužuje.


Jak správně vyjmout přisáté klíště:

Krok 1: klíště nemažte ničím mastným, ani nezakapávejte alkoholem nebo dezinfekcí. Klíště neberte do rukou, pokud máte poraněnou kůži, protože může být infekční a nákazu lze přenést právě i přes poraněnou kůži.

Krok 2: Klíště opatrně podeberte háčkem pro vytahování klíšťat, případně novou injekční jehlou stejně jako při vytahování třísky a vytáhněte klíště z kůže.
Krok 3: Vytažené klíště umístěte na navlhčený papír (např. kousek papírového kapesníčku) a pak vložte do zkumavky, zalepovacího sáčku nebo prázdné vymyté lékovky. Klíště uchovávejte při pokojové teplotě, nemrazte ho ani nevkládejte do lednice!

Krok 4: Hned po vytažení klíštěte ranku na kůži dezinfikujte nejlépe jodovou tinkturou, v případě alergie na jód jiným alkoholovým dezinfekčním prostředkem.


Analyzujeme celkem až 3 kusy klíšťat vytažených z kůže jednoho klienta (klíšťata jsou analyzována jako jeden vzorek, tj. bez rozlišení pozitivity jednotlivých klíšťat).


Platba za analýzu:

  • Platební kartou při objednání online (nezadávejte prosím možnost hotově, pokud chcete klíště zasílat poštou, dochází pak ke zbytečným zdržením).
  • Převodem (stačí zvolit tuto možnost v online objednávce).
  • Hotově nebo platební kartou při osobním doručení (zvolte možnost hotově v online objednávce, pokud chcete platit kartou při osobním doručení).

Jak rychle obdržím výsledky:


Analýzy klíšťat zpracováváme bezodkladně, nejpozději však do 3 pracovních dnů od uhrazení a doručení vzorku, podle toho, která událost nastane později. Výjimečně se může stát, že i bez příplatků za expresní zpracování získáte výsledky tentýž den, kdy nám je klíště doručeno.


Zasíláte-li klíště Českou poštou, upozorňujeme vás, že občas je zásilka ztracena. Proto doporučujeme zasílat klíště jen doporučeně nebo jako cenné psaní, aby bylo možné prokázat, že došlo ke ztrátě zásilky. V takovém případě klientům vrátíme uhrazenou cenu za analýzu.


Můžete si zvolit mix vyšetření klíštěte.
Ceny se sčítají, ale při vyšetření více než dvou patogenů dochází ke zohlednění formou množstevní slevy. Pro správný výpočet slevy prosím vybírejte mix vyšetření jednotlivých patogenů. Při kombinaci zvýhodněných balíčků s ostatními produkty se slevy nezohlední a cena může být vyšší.

Test komplet EXTRA + Borrelia miyamotoi

Dodání do 3 dnů
Hodnocení nehodnoceno
Cena 2 490 Kč

Analýza klíštete na přítomnost borélií, ehrlichií (anaplasmy), virů klíšťové encefalitidy, bartonelly, babézií, Borrelia miyamotoi. Test se provádí z živého nebo mrtvého klíštěte. 

Test na Borrelia miyamotoi

Dodání do 3 dnů
Hodnocení nehodnoceno
Cena 500 Kč

B. miyamotoi je druh borélie, která se na území České republiky vyskytuje u přibližně pětiny klíšťat pozitivních na borélie, přitom běžné testy tento druh borélie nezachytí. 

Test komplet EXTRA (klíště)

Dodání do 3 dnů
Hodnocení nehodnoceno
Cena 1 990 Kč

Analýza klíštete na přítomnost borélií, ehrlichií (anaplasmy), virů klíšťové encefalitidy, bartonelly, babézií. Test se provádí z živého nebo mrtvého klíštěte.

Test komplet STANDARD (klíště)

Dodání do 3 dnů
Hodnocení
Cena 1 400 Kč

Analýza klíštete na přítomnost borélií, ehrlichií (anaplasmy) a virů klíšťové encefalitidy. Test se provádí z živého nebo mrtvého klíštěte. Máte-li odběrovou sadu, zadejte slevový kód po kliknutí na tlačítko objednat.

Test na borélie (klíště)

Dodání do 3 dnů
Hodnocení
Cena 545 Kč

Analýza klíštete na přítomnost borélií. Test se provádí z živého nebo mrtvého klíštěte. Termín dodání výsledku je do 3 pracovních dnů od obdržení platby a doručení vzorku do laboratoře.

Test na borélie a ehrlichie (klíště)

Dodání do 3 dnů
Hodnocení
Cena 787 Kč

Analýza klíštete na přítomnost borélií a ehrlichií (anaplasmy). Test se provádí z živého nebo mrtvého klíštěte. Termín dodání výsledku je do 3 pracovních dnů od obdržení platby a doručení vzorku do laboratoře.

Test na borélie a encefalitidu (klíště)

Dodání do 3 dnů
Hodnocení
Cena 1 029 Kč

Analýza klíštete na přítomnost borélií a o virů klíšťové encefalitidy. Test se provádí z živého nebo mrtvého klíštěte. Termín dodání výsledku je do 3 pracovních dnů od obdržení platby a doručení vzorku do laboratoře.

Test na ehrlichie (klíště)

Dodání do 3 dnů
Hodnocení
Cena 545 Kč

Analýza klíštete na přítomnost ehrlichií (anaplasmy). Test se provádí z živého nebo mrtvého klíštěte. Termín dodání výsledku je do 3 pracovních dnů od obdržení platby a doručení vzorku do laboratoře.

Test na kl. encefalitidu (klíště)

Dodání do 3 dnů
Hodnocení
Cena 787 Kč

Analýza klíštete na přítomnost původce klíšťové encefalitidy. Test se provádí z živého nebo mrtvého klíštěte. Termín dodání výsledku je do 3 pracovních dnů od obdržení platby a doručení vzorku do laboratoře.

Test na babesie (klíště)

Dodání do 3 dnů
Hodnocení nehodnoceno
Cena 545 Kč

Analýza klíštete na přítomnost babesií. Test se provádí z živého nebo mrtvého klíštěte. Termín dodání výsledku je do 3 pracovních dnů od obdržení platby a doručení vzorku do laboratoře.

Test na bartonellu (klíště)

Dodání do 3 dnů
Hodnocení nehodnoceno
Cena 545 Kč

Analýza klíštete na přítomnost bakterií rodu bartonella. Test se provádí z živého nebo mrtvého klíštěte. Termín dodání výsledku je do 3 pracovních dnů od obdržení platby a doručení vzorku do laboratoře.